A closeup of a copper distiller's pot still and a cooling device

Naš destilerski put započeo je narudžbom malog kotla od obitelji koja se već generacijama bavi proizvodnjom kotlova u Rudama kraj Samobora. Voljeli smo gin, voljeli smo kuhati i eksperimentirati s okusima. U tom malom kotlu, kod kuće, destilirali smo razne verzije gina, rakije od jabuke i smokve, grappu- koristeći voće i bilje iz našeg vrta, egzotične začine, te samoniklo bilje s juga Istre.

Naš kuhinjski stol u to je vrijeme znao biti prekriven borovicom, narančinom korom, korijandrovim sjemenkama, anisom, kimom, paprom, ružmarinom i kaduljom, a cijelom kućom širili su se čarobni mirisi. U toj eksperimentalnoj fazi smo toliko uživali, da smo se odlučili ozbiljnije posvetiti destiliranju.

Wild herbs, Istria

U kratkim crtama, oboje smo bili napustili svoje dotadašnje poslove, odlučili za stalno preseliti u Istru i ovdje proizvoditi destilate visoke kvalitete od lokalnih i bioloških namirnica. Počeli smo prikupljati literaturu o fermentiranju i destiliranju, te posjećivati destilerije u Njemačkoj i Italiji kojima smo se divili i inspirirali. Odlučili smo otputovati u Japan, gdje smo proveli travanj 2019. učeći od majstora destilera Eguchi Hiroshija. Eguchijeva destilerija Mitosaya smještena je usred botaničkog vrta ljekovitog bilja u prefekturi Chiba u blizini Tokija, a Eguchi je jedan od najcjenjenijih malih destilera u Japanu.

Tamo smo učili o voću i bilju, fermentaciji i maceraciji, o destiliranju i miješanju okusa. S Eguchijem i njegovom obitelji posjećivali smo farme na kojima smo pomagali brati jestivo bilje, ali i odlazili sakupljati samoniklo bilje u prirodu. Sudjelovali smo u flaširanju i pakiranju, u prezentaciji pića i spravljanju koktela na sajmovima. Yuko Yamamoto, Eguchijeva partnerica i supruga, učila nas je raditi biljne mješavine za čajeve i sirupe za koktele, i što je još važnije, poticala nas je na kreativnost i inspiriranje prirodom.

Mitosaya botanical distillery, Japan
Hiroshi Eguchi and Luka Zuljevic at Mitosaya

Iz Japana smo se vratili puni entuzijazma i ideja, sigurni u to da naš mali prostor želimo preurediti u destileriju, spremni za obavljanje sve potrebne papirologije, sve kako bismo što prije počeli eksperimentirati s okusima. Naručili smo novi kotao od istog majstora iz Ruda- ovaj put znatno veći, projektiran po našim željama. Većinu poslova uređenja i opremanja destilerije odradili smo sami, uz pomoć obitelji i prijatelja. Tijekom ljeta 2019. dovršili smo uređenje prostora, dobili sve dozvole, nabavili većinu opreme, započeli suradnju na vizualnom identitetu sa švedskim studiom Bedow i zatim počeli sakupljati i kupovati samoniklo bilje, voće, začine, macerirati, fermentirati, destilirati, da bismo, u siječnju 2020. imali spreman i prvi proizvod i Monachusov vizualni identitet.

Imenom brenda htjeli smo biti vezani za našu lokaciju i pridonijeti podizanju svijesti o potrebi očuvanja našeg mora i okoliša. Monachus Monachus latinski je naziv za sredozemnu medvjedicu, ugroženu vrstu sisavaca s populacijom od oko 700 jedinki. Do prije nekoliko godina, jedna ženka živjela je vrlo blizu naše destilerije na jugu Istre, a mi smo imali tu sreću da smo je tijekom jedne zimske šetnje po Rtu Kamenjak vidjeli u divljini.

Naš cilj je imati održivu proizvodnju koja uključuje male serije, slobodu za eksperimentiranje, korištenje samoniklog bilja, kupnju lokalnog i kada je to moguće biološki uzgojenog voća, proizvodnju i pakiranje bez plastike (uz iznimku fermentacijskih bačava koje su kupljene iz druge ruke i koje su za trajnu uporabu). Nadamo se da ćete podržati naš destilerski put, istraživanje mogućnosti alkohola u čuvanju i prenošenju okusa i želju da doprinesemo očuvanju prirode koja nam tako puno daje.

Vaši,

Anja i Luka

Monachus distillery, making of
Master distiller Luka Zuljevic, Monachus
Monachus Monachus, Istria