Očuvanje ugroženih životinjskih vrsta: sredozemne medvjedice i morske ptice gregule
Kada smo prije dvije i pol godine osnovali Monachus, cilj nam je bio ne samo donijeti osvježenje na hrvatsku destilersku scenu i proizvoditi neuobičajene destilate visoke kvalitete, nego i iskoristiti svoj glas i svoje resurse za očuvanje prirode i za poticanje ekološke, održive proizvodnje. Samo ime brenda posvećeno je tom cilju: Monachus monachus latinsko je ime za sredozemnu medvjedicu, jednu od najugroženijih vrsta sisavaca na svijetu, čija je posljednja jedinka sjevernog Jadrana živjela na obali južne Istre do 2014. godine. Tu jedinku smo u njenom prirodnom habitatu uživo vidjeli ne samo mi, nego i brojni stanovnici Premanture i Pule, kao i turisti. Promatrajući u zadnjih petnaest godina zagađenje mora i sve gušći i nekontrolirani pomorski promet, koji u ljetnim mjesecima eskalira, znali smo da će nakon uginuća ove jedinke, uvjeti za nastavak života sredozemne medvjedice nestati. Zbog toga smo se odlučili uključiti u zaštitu ove, kao i drugih ugroženih životinjskih vrsta.
Krajem prošle godine smo, unatoč izazovima, uspjeli ostvariti dvije donacije udrugama koje su svaka u svom području uložile velike napore i postigle konkretne uspjehe u očuvanju bioraznolikosti.
Povezali smo se sa španjolskom fondacijom Fundación CBD-Hábitat, koja brine o najvećoj preostaloj koloniji sredozemne medvjedice na svijetu na poluotoku Cabo Blanco na obali Mauritanije, čiji rad pratimo i divimo mu se već nekoliko godina.
Nekada su sredozemne medvjedice nastanjivale cijelo Sredozemno more. U 15. stoljeću portugalski istraživači otkrivaju plaže prepune medvjedica na atlantskoj obali Afrike i time počinje njihov izlov zbog krzna i masti. Izlovljavane su bez prestanka tijekom pet stoljeća i desetkovane sve do ruba izumiranja. Sredinom 20. stoljeća poznati oceanograf Jacques-Yves Cousteau i njegova ekipa otplovili su u Mauritaniju i bili prvi koji su na poluotoku Cabo Blanco snimili sredozemne medvjedice.
CBD Habitat je od 1998. godine, kada počinje s aktivnostima praćenja i zaštite kolonije smještene u morskom rezervatu "Costa de las Focas" na obali Mauritanije, postigao oporavak populacije koja je od tadašnjih stotinjak jedinki i dvadesetak mladunaca godišnje, dostigla broj od 360 jedinki sa sedamdesetak mladunaca godišnje! Sveukupan broj preostalih sredozemnih medvjedica na svijetu procjenjuje se na oko 700 jedinki.
Toj udruzi donirali smo iznos od 400 Eura, namijenjen kupnji video opreme za praćenje kolonije unutar špilja. Spilja broj tri u koju će se instalirati kamera koju smo pomogli financirati je pod videonadzorom još od 1996. godine. Snimke iz spilja ne samo da pomažu zaštititi rezervat “Costa de las Focas”, nego i identificirati svaku jedinku koja se nastani i rodi u tim spiljama. Radi se o konstantnom, vrlo temeljitom nadzoru po strogom protokolu: svaka jedinka ima svoj dosje, sa svim detaljima iz njenog života, sve dok ne ugine ili ne nestane. Ti podaci od presudne su važnosti za aktivnosti zaštite kolonije. Ponosni smo što smo dio tog projekta!
Hrvatskoj udruzi BIOM, kojoj je cilj očuvanje bioraznolikosti s fokusom na ptice, donirali smo 700 kn za kampanju "Spasimo gnijezda ispod lastovskih zvijezda" namijenjenu zaštiti rijetkih morskih ptica kaukala i gregule. Donacijom smo osigurali zaštitu za devet ptića gregule tijekom godinu dana. Gregula je endemska vrsta Sredozemnog mora koja se gnijezdi na otocima Lastovu i Palagruži, uvrštena na crveni popis IUCN-a u kojem je proglašena vrstom kojoj prijeti rizik od izumiranja. Obje vrste imaju samo jednog ptića godišnje, a prijetnje opstanku ovih ptica većinom čine predatori, zatim slučajni ulov, morski otpad i mikroplastika, smanjenje ribljeg fonda, uznemiravanje tijekom turističke sezone i svjetlosno zagađenje. U 2019. godini ptići su uspješno napustili tek 35% gnijezda, a Biomovim akcijama taj broj je u samo godinu dana narastao na čak 80%. Zahvaljujući podacima koje su prikupili na terenu, otkrivena su područja koje ove ptice koriste za odmaranje i hranjenje, koja će postati prva hrvatska zaštićena područja na otvorenom moru.**
Ovom prigodom pozivamo i vas da se pridružite Biomovoj kampanji- svaka, koliko god mala donacija bila za opstanak ugroženih morskih ptica kaukala i gregule se računa! Posjetite Biomovu web stranicu na kojoj ćete se i sami uvjeriti s koliko se predanosti bave zaštitom ugroženih životinjskih vrsta.
*Izvor: CBD-Habitat
**Izvor: BIOM